Kedilerin duygusal davranışları

109

Kedilere hayatımızın her alanında daha sık rastladık. Kedilerle olan duygusal bağımız, insanlarımızın onlara daha sıcak, içten ve sevgiyle yaklaşmasıyla her geçen gün artıyor. Eminim ki onlara karşı önyargılı olan çok az insan kalmıştır.

İçgüdüleri Güçlüdür

Kedilerimiz hangi karaktere sahip olursa olsun, güçlü karakterlere sahip olduklarından şüphemiz yoktur. Sakin ve hiperaktif olabilir. Garip hareketlerle oyuncu bir yapıda bile olabiliyor. Kedilerin bazı davranışları ile komik ve eğlenceli oldukları anlaşılsa da sizi ve içgüdülerinizi takip ettikleri bir gerçektir. Hangi sesi çıkarırsa çıkarsın sizinle iletişim kurduğunu gösterir ve bu sesleri iyi dinleyip anlamaya çalışmak, kedinizle iletişimin temel katmanını oluşturur. Kedi, istediğini iletmek için miyavlamasını nasıl değiştireceğini çok iyi biliyor. Bir şey sormak için yumuşak ama inatçı bir ses tonu seçer.

Kedinizin Miyavlama Kalıplarını Anlayın

Daha derin ve sıklıkla tekrarlanan bir ses, özellikle acıktığında sabırsız olduğunu gösterir. Okşadığınızda uğultuya dönüşen hırıltılı sesler çıkarabilir ve bu şekilde memnuniyetinin sinyalini verir. Çığlık benzeri miyavlar çiftleşme veya kavga durumlarında kullanılır. Ayrıca korkuyu da gösterebilirler. Bir dişiyi cezbetmek için erkek kedi sabırsızca miyavlar. Ama miyavlama daha ciddi, daha öfkeli bir hal alırsa kedi kurtulmak istediği bir yabancıyla uğraşıyor demektir. Yavru kediler ancak 6 ila 8 ay sonra miyavlama konusunda ustalaşırlar. Kedinizi dinledikçe ve değer verdikçe, bu iletişim onu size daha çok bağlayacak ve daha güçlü bir duygusal bağ kuracaktır.

Kediler Hakkında Bir Araştırma

4 Ways Your Cat Can Sense Your Emotions And Provides Relief ABD’nin Michigan Eyaleti’ne bağlı Oakland Üniversitesi’nden araştırmacılar, 12 kedi ve sahipleri ile bir araştırma yaptı. Sahiplerinin gülümsediği ve sinirlendiği kedilerin farklı davranışlar sergiledikleri görülmüştür ki bu da insanların yüz ifadelerini anlayıp buna göre hareket ettiklerini göstermektedir.

Kedi Sahibi Olmak

The Joys of Owning a Cat - HelpGuide.org Bu kadar özel bir hayvanın hayatımızdaki etkisinden bahsetmek istiyoruz. Birçok kaynak, bir kediye sahip olmanın birçok faydasından ve buna bağlı olarak bir kediye sahip olmanın nedenlerinden bahseder. Kediler, özellikle yalnız yaşayan insanlarda yalnızlık hissini azaltmaya yardımcı olur. Kişilik, davranış ve görünüm insan ruhu için önemlidir. Bir canlıya bakmak ve izlemek keyiflidir. Kediler birine ihtiyaç duyulduğunu hissettiriyor. Ve günlük stresi azaltır. Ayrıca kediler zaman zaman sosyal ağlarda insanların yerini alabilmektedir. Ayrıca ek bir duygusal destek kaynağı sağlayabilirler. Yalnız yaşayan yaşlılar için bir yaşam partneri görevi görebilirler. Ayrıca kediler (ve diğer hayvanlar), etkileşimde bulundukları insanlara çevrelerini ve dünyayı farklı perspektiflerden görme fırsatı sağlayabilir. Doğadan kopukluk ve yabancılaşmanın neden olduğu suçluluk duygusunu azaltmak için doğa ile iletişim sağlayan geçiş canlıları olabilirler.

Aşk İle Bağlan

Ortak arkadaşlarımız olan bu tüylü ve komik hayvanlar bizi anlıyor, dinliyor ve iletişim kurmaya çalışıyor. Biz de bu sevimli hayvanları koruyup kollamamız gerektiğini ve onlarla aramızdaki duygusal bağa olumlu katkı sağlamamız gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bir kediyle geçirilen zamanın asla zaman kaybı olmadığına inanıyoruz.