Pandemi ve seyircisiz futbol

98

Günümüz dünyasında her yaştan ve gruptan insanın uzaktan yakından ilgilendiği bir spor dalı olan futbol yaklaşık 2 yıldır bilinen gürültülü ve coşkulu günlerinden uzaktı. Çünkü dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Pandemi sürecinin en fazla etkilediği alanlardan biri de şüphesiz futbol oldu. Gerek oyuncu psikolojisi gerekse seyircileri maalesef olumsuz yönde etkiledi.

“Futbolu nasıl bilirsiniz?” diye bir soru sorsalar, herkes şu cevabı verir. Futbol topu, seyirci oyunculardan oluşan müsabakalara verilen addır. Son iki yılda bu üçlüden seyirci kısmı eksikti. Seyircinin olmaması ise gürültünün, coşkunun, heyecanın ve adrenalinin olmaması demekti. Bu eksikliklerin herkes tarafından görülmüş olmalı.

Beklenmeyen Maç Sonuçları ve Hayal Kırıklığı

Ayrıca futbol tarafından bakıldığında bu eksikliğin müsabaka sonuçlarına yansıması ile tecrübe edildi. Seyirci sayısı yüksek olan takımlar her maçta seyirci desteği ile rakip takım üzerinde psikolojik baskı oluşturup maç sonucunu lehine çevirebiliyordu. Ancak seyircisiz futbol onlar için tam bir hayal kırıklığı olmaya başladı. Çünkü iç saha maçlarını seyirci desteği ile kazanan takımlar kaybetmeye başladı. Kulüpler bu sonuçlar doğrultusunda maddi ve manevi olarak kayıplar yaşadılar.

Seyirci tarafında ise durum benzerdi. Seyirci maçlara etkinlik, heyecan, stres atma amacı ve sevdikleri takımı desteklemek amacı ile gidiyordu. Ancak pandemi tüm bu güzellikleri durdurdu. Seyircisiz futbol televizyonlarda izlendi ancak yeterince sevildiği konusunda şüpheler bıraktı ve insanları tatmin etmediği düşünülüyor.

Finansal Zorluklar

Futbolcular açısından ise özellikle amatör futbol kulüpleri maddi ve psikolojik olarak en çok yıprananlar arasındaydı. Çünkü amatör futbolcuların kaygı ve psikolojik olarak performans seviyeleri arasında en alt düzeyde pozitif bir ilişki mevcuttur. Bu durumun, amatör futbolcuların özellikle pandemi süreci başlayıncaya performans seviyelerini kaybetmeleri kadar gerek sezon öncesi hazırlık kamplarında gerekse ligin devam ettiği süreçte elde ettikleri fiziksel ve psikolojik performans seviyelerini kaybetmeleri ve pandemi döneminin bu son günlerinde yeniden başlayacak olan karşılaşmalar için yeterli seviyede çalışma ve antrenman imkanı bulamamalarından, istenilen performansları gösterememe kaygıları içerisinde olabileceklerini düşünmelerinden psikolojik olarak olumsuz yönde etkilenmeler söz konusu olmuş. Futbolculara yansıyan bu durum kulüpleri maddi açıdan zora sokmuştur.

Tutku Yeniden Başlasın

Galatasaray fans prepare for derİle – Türk Football News

Son zamanlarda pandeminin hafiflemesi ile birlikte stadyumlara yeniden seyirciler alınmaya başlandı. Futbolu ve seyircileri buluşturan stadyumlar yeniden görevlerini yapmaya başladılar. Seyircisiz geçen yaklaşık iki yıllık zaman dilimi insanlara futbolun seyircisiz de uzun süre oynanabileceğini gösterdi. Spor sorumlularının seyircisiz maç oynatma cezası takımların artık bu psikolojiye alıştıkları için bu ceza tartışılmaya başlandı. Bu süre zarfında kaybedilen maddi, manevi ve psikolojik etkiler kısa sürede telafi edilecek gibi görülüyor. Coşkulu, gürültülü ve heyecanı bol müsabakaların bizleri beklediğine inanıyorum. Spor ile kalın.