Dalgıç, Pasifik’in dibinde eski uçaklar buldu sonra neden orada olduğunu anladı

118

Sualtı Uçakları

Brandi Mueller Photographer Discovery

Uçak mezarlığının bulunduğu Kwajalein Atolü Lagünü, 25’ten fazla gemi ve 160’dan fazla uçak dahil olmak üzere hem Japon hem de Amerikan İkinci Dünya Savaşı enkazlarının yoğun olduğu dinlenme yeridir. Mueller’in bulduğu uçaklar arasında, kanatları kumda olan pervanesine inen ve aşağıda görüldüğü gibi yıllarca dik duran bir F4u Corsair vardı.

Dalışı sırasında Mueller, Helldivers, B-25 Mitchell, Curtiss C-46 komando ve F4f Wildcats dahil olmak üzere diğer Müttefik uçaklarını ele geçirdi. Uçak Mezarlığı aynı zamanda bir zamanlar zaman kaybettiğine inanılan tarihi Amerikan uçağı Douglas SBD Dauntless dalış bombacısına da ev sahipliği yapıyor!

Yüzlerce Güzel Balık

Underwater WW2 Plane Graveyard

Aşağıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, çift motorlu orta boy bir bombardıman uçağı olan B-25 Mitchell’in burnunun ve kanadının çevresinde yüzlerce güzel mavi ve sarı balık yüzüyor. Bu, Muelle’nin insan yapımı uçağı geri alırken balık, yosun ve mercan yakalamayı başardığı fotoğraflardan sadece biri.

Bu arada, fotoğrafçı bunu düşmüş kahramanları onurlandıran bir doğa yolu olarak görüyor. Mueller daha sonra, “Büyük metal parçalarını nasıl alıp bu metal üzerinde yaşamı nasıl büyütebileceğini görmek oldukça şaşırtıcı” dedi. “İkinci Dünya Savaşı tarihteki en ölümcül savaştı ve deniz yaşamının, ülkeleri için en büyük fedakarlığı yapan insanların mezarlarını süslediğini düşünmeyi seviyorum.”

Douglas SBD

Brandi Mueller Photographer Discovery

Daha önce de belirtildiği gibi Mueller’in bulduğu uçaklar arasında 1940’tan 1944’e kadar sadece dört yıl için üretilmiş olan Douglas SBD Dauntless vardı. Bilmeyenler için uçak, Japon uçak gemilerine ölümcül darbeler vermesiyle ünlüydü. Haziran 1942’de Midway Muharebesi – II. Dünya Savaşı’nın en belirleyici muharebelerinden biri. Bu arada, savaştan sonra Cesurların çoğu sonunda ortadan kayboldu veya bozuldu. Bu yüzden havacı meraklıları için bir başkasını bulmak her zaman bir zevktir!

1940’ların başında, Dauntless’ın yerini Curtiss SB2C Helldiver aldı, bu yüzden okyanusta kaldı. Bu arada, Helldiver daha büyük ve daha hızlı bir uçaktı, ancak üretimdeki gecikmeler sonunda İngiliz ve Avustralya birliklerinin önemli siparişleri iptal etmesine neden oldu.

Sadece Üç Metre Arayla

Brandi Mueller Photographer Discovery

Şaşırtıcı bir şekilde, uçaklardan üçü birbirinden sadece üç metre arayla inmeyi başardı. Daha da etkileyici bir şekilde, uçakların çoğu yıllar boyunca bozulmadan kaldı, sadece birkaç kırık kuyruk ve zemine saçılan kanatlar. Bu, elbette, inanılmaz resimler yarattı. Uçaklar daha fazla hasar görseydi veya yıkılsaydı, fotoğrafçı emindi ki uçaklar bu kadar rüya gibi çıkmazlardı.

Mueller, görüntülerin çoğu için uçağın uzunluğunu ve devasa kanat açıklıklarını yakalamak için “kuşbakışı” bir görünümle karar verdi. Mueller, bu uçakların kuşbakışı görünümünü sunarak, en çok rağbet gören ve uzun süredir kayıp olan II. Dünya Savaşı sırlarından birine inanılmaz bir ışık tutmayı başardı! Özellikle henüz su altında dalmaya hazır olmayan tarihçiler için.

Bazı Uçaklar Tahrip Edildi

Brandi Mueller Photographer Discovery

Mueller deniz tabanında 150’den fazla uçak bulmayı başarsa da, hepsi mükemmel koşullarda yere inmedi. Çoğu mükemmel durumda kalırken, bazı uçaklar o kadar şanslı değildi ve dibe ulaşmadan imha edildi. Bununla birlikte, bu kırık uçaklar bile sualtı arkeologlarına zamanın uçakları hakkında biraz bilgi verebilir!

İster inanın ister inanmayın, Marshall Adaları’nın bulgusu aslında ABD Ordusu’nun okyanusta askeri teçhizatı ilk terk etmesi değildi. Aslında, sanıldığından daha sık, pahalı askeri teçhizat garip yerlerde geride bırakılır…

Savaş Maliyeti

Underwater WW2 Plane Graveyard

Her zaman haberlerde duyduğunuz gibi, savaş son derece maliyetli bir çabadır. 1945’te Amerika Birleşik Devletleri II. Dünya Savaşı boyunca yaklaşık 347 milyar dolar harcamıştı, bu da bugünün parasıyla on kat değerinde olacaktı! Yani uçakları okyanusun ortasına atmak vergi mükelleflerinin yüzüne büyük bir tükürük gibi geldi. Hükümetin yeri olabildiğince uzun süre gizli tutmasına şaşmamalı.

Yine de Brandi Mueller Uçak Mezarlığını bulmuş değil, Marshall Adaları için işler ciddi şekilde değişebilir. Uçak Mezarlığı’nı duyurduktan sonra, bölgeye çok ihtiyaç duyulan parayı getiren oldukça turistik bir yer haline geldi.

Uçak Mezarlığı

Underwater WW2 Plane Graveyard

Ödüllü fotoğrafçı Brandi Mueller, unutulmuş İkinci Dünya Savaşı uçaklarının tüm görüntülerini The Airplane Graveyard: The Forgotten WWII Warbirds of Kwajalein Atoll adlı bir kitapta toplamaya ve yayınlamaya karar verdi. Bu kitapla okuyucular, bu tarihi uçakların hikayelerini, İkinci Dünya Savaşı Pasifik Tiyatrosu’ndaki rollerini ve okyanusun dibine nasıl düştüklerini keşfedebilirler.

Mueller sizi okyanus yüzeyinin altına götürür ve diğerlerinin yanı sıra Douglas SBD Dauntless, Vought F4U Corsair, Curtiss SB2C Helldiver, C-46 Commando’nun unutulmuş kalıntılarını keşfedersiniz. Mueller, “Belki okyanusun bize savaş hakkında söyleyecek bir şeyleri vardır” dedi. İster inanın ister inanmayın, birinin deniz tabanında yaptığı tek garip keşif Mueller değil…

Bir Dalış Seferi

Underwater Discoveries

13 Mayıs 2014 sabahı, Kanada, British Columbia’daki Simon Fraser Üniversitesi’ndeki Deniz Ekolojisi bölümünden bir dalış ekibi, bazı derin sulara doğru yola çıkmaya hazırlandı. Ekip, güzel Vancouver Adası’nın batı kıyısındaki deniz canlılarının davranış kalıplarını araştırmak istedi.

Başlangıçta, dalgıç ekibi sadece bazı notlar almayı ve okyanus vahşi yaşamının bazı fotoğraflarını çekmeyi planlamıştı. Ancak ekip tekneyi yükleyip masmavi denize doğru yola çıkarken, okyanusun onlar için tamamen farklı planladığına dair hiçbir fikirleri yoktu…

Bir Dalış Seferi

Underwater Discoveries

Spesifik olarak, dalış ekibi bölgeyi ev olarak adlandıran birçok deniz yıldızı varyasyonunu incelemek için soğuğa dalmaya karar verdi. Büyük bir grupla araştırmacılar, ilginç davranış kalıplarına ışık tutmayı ve hatta okulun laboratuvarlarında çalışmak için birkaçını yakalamayı umuyorlardı.

Çok geçmeden dalgıçlar dondurucu soğuk suda deniz yıldızlarını saymaya başladılar! Ancak, bir kez deniz tabanında, deniz yatağında tuhaf bir şey iki dalgıcın gözüne çarptı. Nesneyi tanımlayamadılar, gizemi çözmeye kararlı bir şekilde daha da yaklaştılar. Daha yakından incelendiğinde, iki dalgıç buldukları garip nesneye inanamadılar…

Keşif

Underwater Discoveries

Solda Beau Doherty, sağda Tella Osler, deniz tabanında oldukça garip bir şey fark eden Simon Fraser Üniversitesi öğrencileriydi. Doherty önce onu fark etti, sonra işaret etti, Osler kare nesnenin ait olmadığını kabul etti. Güzel okyanustan herhangi bir çöpü temizlemeye kararlı olan ikili, nesnenin çöp olmadığından emin olmak için oraya gitmeye karar verdi.

Yaklaştıklarında Doherty, gizemli nesnenin sert kenarları ve akıntıda dalgalanan deri bir kayışı olduğunu fark etti. Kemeri çekerken, genç öğrenci kumdan çıkan yuvarlak bir merceği görünce hayretler içinde kaldı. Metal dış yüzeyinde yosun ve deniz yaşamına rağmen, Doherty onu bir kamera olarak hemen tanıdı!

Sahibi kim?

Scuba Diver Finds Camera Underwater

Doherty paslı kamerayı çıkardıktan sonra dalış çantasına yerleştirdi ve araştırmasına devam etti. Ancak, sefere devam ederken Doherty, eski kameranın kime ait olduğunu merak etmekten kendini alamadı. Daha da önemlisi, nasıl su altında kalmış ve deniz tabanına gömülmüştü? Ve ne zamandır oradaydı?

Ekibin lideri Profesör Isabelle Cote, bu vahim keşfi hatırlayarak, “Biri onu aldı ve cebine koydu ve denizyıldızını saymaya devam etti” dedi. “Dalıştan çıktıklarında, ‘Bak ne buldum’ dedi.” Tahmin edebileceğiniz gibi, tüm ekip de olağandışı bulgu hakkında bulabilecekleri her şeyi öğrenmek istedi!

Devamını oku:

Bir adam büyük bir efervesan topunu havuza atıyor ve i̇şte etkisi
Mühendisler 1969’da Niagara şelalelerini boşalttıktan sonra, gözlemciler mide bulandıran bir keşif yaptı